Ce fotbal mai e şi ăsta?

FC Zalău a „bifat” vineri după-amiaza a patra înfrângere consecutivă din tot atâtea partide disputate în actualul sezon, fiind învinsă pe teren propriu cu scorul de 1 – 3 de Unirea Jucu

„Ne-am mulţumi şi cu un punct în faţa Unirii Jucu, având în vedere că are un lot mult mai valoros decât al nostru şi are ca obiectiv promovarea în Liga a II-a”, afirma preşedintele Ioan Morar înaintea disputei de vineri. Totuşi, Unirea Jucu nu a arătat la Zalău ca o echipă ce-şi propune promovarea în eşalonul superior, dar a ştiut să profite de jocul haotic al formaţiei zălăuane şi s-a impus cu scorul de 3 – 1.
FC Zalău a fost echipa care a deschis scorul, în minutul şase, prin Flavius Dumbrăvean, fiind primul gol marcat de fotmaţia zălăuană în actualul sezon al Ligii a III-a de fotbal. Bucuria echipei pregătite de Constantin Olariu a durat doar opt minute, fiindcă oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 14, prin Andrei Moldovan, care a marcat în urma unei faze de contraatac, după o pasă greşită a lui Daniel Supuran.
Până la finalul primei reprize, Unirea Jucu a reuşit chiar să treacă în avantaj, Darius Pop înscriind pentru 2 – 1 în minutul 35, după o lovitură de la colţul terenului executată de Gavrilescu.
Jocul echipei FC Zalău nu a arătat bine nici în partea secundă. Singura ocazie notabilă s-a consumat în minutul 48, când şutul trimis de Raul Stanciu de la aproximativ 30 de metri a lovit bara transversală. Oaspeţii au pus mai mult în pericol poarta zălăuană, iar după două ocazii mari ratate de Dan Gavrilescu şi Andrei Moldovan, Unirea Jucua stabilit scorul final. Golul de 3 – 1 a fost marcat în minutul 78, dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Gabriel Luca.
După patru etape scurse din acest sezon, FC Zalău continuă să rămână „lanterna roşie” a clasamentului, cu un singur gol marcat şi 11 primite. În etapa viitoare, zălăuanii se vor deplasa la Dej pentru duelul cu Unirea din localitate.
FC Zalău: Cristian Man – Gabriel Burcă, Flavius Dumbrăvean, Tonko Robert, Best Tegbo (min. 60, Alexandru Neagotă), Raul Stanciu, Daniel Supuran (min. 46, Răzvan Meleg), Ibrahim Jamilu (min. 76, Alexandru Pop), Liviu Cheţan, Angelo Şimon şi Cristian Tăbârţă. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Unirea Jucu: Adrian Horvath – Tinuţ Budăcan, Paul Chiş (min. 73, Raul Câmpean), Gabriel Coţi, Mihai Kereki, Alex Darius Pop, Gabriel Luca, Rareş Pintea, Patriki Pop (min. 46, Mihai Maxim), Dan Gavrilescu (min. 83, Akari Suliman) şi Andrei Moldovan (min. 85, Kiss Lorand). Antrenori: Gheorghe Barbu (principal), Ionuţ Bal (secund)